Část druhá: „Coursera“ a spol.

 

„Cube Web“ by Salvatore Vuono from FreeDigitalPhotos.net

Pokud jste pedagog, e-learning, online learning a stále častěji zmiňovaný mobile learning, vám s velkou pravděpodobností přidělávají spíše vrásky a šediny, než aby ve vás vyvolávali křepčivé pocity radosti z toho, jak teď stávající učební plán nafouknete, ve své půlhodině volného času denně projdete desítkami seminářů a školení, předěláte celý svůj učební plán a harmonogram, zaučíte a zaškolíte své žáky do nových softwarů a aplikací, překonáte technické problémy a nevybavenost tříd, a z toho všeho se nezblázníte. Požadavky pegagogického chodu s dobou a stále zdůraňovaná důležitost využití technologických převratů v rámci edukačního procesu je jeden velký a nekonečný stresor pro mnohého učitele.

Jak se tedy nejenom smířit s tímto „doba se změnila, svět se změnil“ postojem, ale především, jak ho dostat na svou stranu? Co kdybychom jsme se na to podívali z jiného úhlu, a přestali vidět technologický pokrok jako zlobivého všetečného žáka, který do všeho mluví a „neváží si starých hodnot“, ale jako našeho pomocníka? Jako něco, s jehož pomocí se dostaneme rychleji a efektivněji k cíli?

Jak tedy tento „problém“ přehodnotit: Jako první se podíváme na možnosti učení online. Proč? Protože počítač, tablet nebo telefon s internetem má dnes už skoro každý, a to pro nás, pedagogy (duší, tělem, i ty budoucí), neznamená nic míň, než nekonečně veliké pole pro naši pedagogickou působnost. Nevadi, že jste ze Lhotky, kde lekce svahilštiny moc neudáte. Online si vás i s vaší svahilštinou studenti najdou.

Jak vidíte, nejedná se mi zde o využívání softwarů a aplikací v rámci stávajícího vyučování, nýbrž uvedení toho, co umíme (a učíme, nebo chceme učit), do odpovídajícího formátu, aby výsledek byl možný vidět / „navštívit“ online (ať na počítači v obývaku, notebooku, tabletu, nebo mobilním telefonu). Způsobů a forem takového vyučování je několik. My si je  vyjmenujeme a společně se na ně podrobně podíváme:

1. Podcast, Vlog – Nahraná přednáška nebo prezentace určená ke stažení. Pokud chtete podcasty/vlogy určitého uživatele sledovat pravidelně, můžete využívat tzn. subscription (odebírání) nebo tzv. RSS Feed – tzn. o nových episodách budete informován prostřednictvím mailu, a nebo se vám automaticky stáhnou na váš počítač (po vašem souhlasu).

2. Webcast – Webcast je přednáška / prezentace, která je k určitému datu a času možná shlédnout online v pŕímém přenosu.

3. Webinář (podle Wikipedie) je živá forma online komunikace, která probíhá prostřednictvím Internetu pouze přes webový prohlížeč. Pojem „webinář“ pochází ze spojení slov webový seminář a poprvé se začal používat začátkem 21. století společně s rozšířením technologií pro videokonference. Účastník webináře nepotřebuje extra hardware ani software a možnosti jeho využití jsou velice široké. V největší míře se webináře používají pro předání přínosných informací nebo představení a školení na určitý produkt či službu.

Dnes se podíváme na hybrid všech tří, aneb, jak se dá v různých kombinacích a různými cestami využít možnost připojení k internetu k naší radosti:

Náš příklad: Coursera (coursera.org)

Projekt Coursera je portál seminářů a vyučování renomovaných amerických a kanadských univerzit, využívající technologií a připojení k internetu jako cesty informace od přednášejícího k libovolnému počtu studentů. Coursera nabízí volná vyučování a kurzy (tzn.: nepotřebujete být zapsán na jejich, nebo na jakékoli jiné univerzitě, ani splňovat žádné další požadavky, co je velmi důležité je, je kurzy jsou zadarmo) v oborech ekonomie, programování, zdraví, psychologie, a.j. v trvání 6 – 8 týdnů. Vyučující využívají především přednahraných přednášek, které si student může prohlédnout a) kdykoli, b) opakovaně, a cvičení, úkolů a zkoušek – vše online.

Proč se o Courseře zmiňuji? I když Coursera je neziskový projekt, představte si, že by vaše znalosti mohli zaznamenány a pomoci s řešením problémů nejen vašim studentům, ale i lidem mimo vaši školu, město, republiku? Že byste si mohli učením přivydělat, protože by se okruh vašich studentů díky možnostem internetu mohl dramaticky změnit?

Ja vás naučím jak na to. Příště se podíváme na využití youtube k vašim pedagogickým potřebám.

Mějte se techně,

Olga

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>