Jsou iBooks i naše pedagogická budoucnost?

Než začneme, podívejte se se mnou na následující video.

Apple Inc. přišla na začátku minulého roku s aplikací iBooks. iBooks představuje možnost pro každého vytvořit vlastní knihu: rozhodnout o jejím obsahu, vzhledu, a také ji nechat virtuálně publikovat. Rosí se vám ze slova „virtuálně“ čelo? Tak se na to společně podíváme. Je to docela fajn záležitost.

Pojďme se nejdříve společně zamyslet nad tím, jaké výhody mají elektronické knihy jako takové. Když jsem se poprvé před několika lety setkala s Kindle čtečkou knih od Amazon.com, byla jsem tak trochu skeptická. Nešetřila jsem šířením tradicionalistických výlevů jako „kniha je kniha“, něco o pocitu „držet jí v ruce“, něco i o „vůni papíru“…bylo mi to všechno jasné, a moje konzervativní názory jsem si nenechávala pro sebe. Hrůza z pokroku a jeho zavržení jako ničitele tradičních hodnot, v tomto případě knih, vidina hromadného zavírání knihkupectví (ke kterému na americkém kontinentu již došlo) – to všechno bylo více než vhodné téma k četným peprným diskuzím, především s mými blízkými, kteří si Kindle moc pochvalovali.

A tak přišly vánoce, a Ježíšek i se všemi jeho světovými kumpány se na mě spikli, a jeden takový bílý Kindle v růžovém obalu (očividně to byla promyšlená konspirace) mi schovali pod stromeček.

A bylo po kritizování. Instantní láska zažehla svůj plamen ještě o svaté noci, kdy jsem si přes automatické světově celoplošné konstantní bezdrátové internetové připojení (za které u Kindlu nic měsíčně neplatíte) mohla koupit několik knih okamžitě, jedním kliknutím, za zlomek ceny knihy v knihkupectví. Kniha se mi objevila na Kindlu automaticky, tak jako dnes v aplikaci Kindle na dalších mých zařízení jako je počítač, chytrý telefon, či iPad. To, že si nosím v malé krabičce všechny svoje knihy, bylo bezva. Text je viditelný prostřednictvím tzv.elektronického inkoustu (e-ink), ze kterého nebolí oči, a který je přizpůsobitelný a čitelný v různých světelných podmínkách. Nejdůležitější byly pro mne tyto vlastnosti elektronické knihy:

1.) Všechny na jednom přístroji

2.) Možnost podtrhávání důležitých pasáží

3.) Snadná dohledatelnost

4.) Otevření knih na jakémkoli vašem zařízení s aplikací Kindle

Když se dneska, po několika letech, na tenhle výčet podívám, je ve strovnání toho, co nabízejí e-knihy dnes, poňekud nedostatečný. Co je pro nás a naše téma důležité je, jak využít elektronické knihy v pedagogickém procesu.

iBooks jako konkurence platformě Amazon.com, portálu, kde si mimo jiné (Amazon.com je takový americký mall.cz) můžete koupit a stáhnout elektronické knihy, existuje již nějakou dobu. Novinka, se kterou Apple přišel minulou zimu je nejen dostupnost učebnic v elektronické formě ve spolupráci s několika vedoucími americkými vydavatelstvími, ale především aplikace iBooks Author.

O iBooks Author, a jak na to, si povíme zitra. Teď se vrátíme k videu za začátku tohoto příspěvku. Jakou mají výhodu učebnice od iBooks? Začněme myslet tak, jako naší technická generace studentů, a místo popisu se na to podívejme. V následujícím videu je vidět ukázka možností interaktivních elektronických učebnic. Video je očividně natočeno amatérsky, bez zbytečných komentářů a komerčních opěvování produktu. Podívejte se na to:

Nevím, jak vám, ale mně se to moc líbí. Reger Rosner, z Productivity Applications Apple Inc. vysvětluje, že jejich focus byl především ve třech bodech: (v závorkách přesný čas v youtube videu)

1. snadná navigace (2:04)

2. dokolaná grafika (2:09)

3. dělání si poznámek (2:12)

Není to paráda? Co mě jenom trochu zaráží je, jak pomalu se učebnice tohoto formátu šíří. Chápu, že se spousta institucí brání „zaapplování“ škol: jejich monopol by byl využíváním iBooks učebnic nevyhnutelný. Já to možná vidím trochu jinak: kdyby se iBooks využívaly, byl by to určitě podnět pro výrobce a developery aplikací pro jiné operační systémy, aby se „pochlapili“ a nabídli vydavatelstvím učebnic podobnou verzi, nemyslíte?

Jak by se vám líbilo učit s takovýmito učebnicemi? Napište mi! Budu se těšit :)

Jo, a abych nezapomněla: pokud se vám tyto učebnice opravdu líbí, představte si, že si můžete takovou pro vaše vyučování vytvořit sami. Možná ne s tak super grafikou, ale i tak, nebyla by to paráda? V našem příštím povídání si ukážeme, jak na to.

Zatím se mějte techně,

Olga

 

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>