Na cestách? No a? :)

20130705_204118Hezký den, vám všem, kteří se chcete dozvědět něco životazměnitelného v oblasti digitálního vyučování, i vám těm, kteří jen tak ledabyle brouzdáte internetem v rámci hledáni toho či onoho.

Možná jste si všimli, že jsem se nějakou dobu neozvala. To proto, že jsem na prázdninách. A o tom právě v našem dnešním povídání.

Před 14 dny jsem se s rodinou vydala na cestu po Sicílii, přes Paříž, Řím a Palermo až do překrásné vesničky na východě tohoto překrásného poloostrova, kde jsme zakotvili. (Pokud máte právě pocit, že se sem mé vyprávění tak úplně nehodí, vyčkejte, vzpomeňte si na babiččino „trpělivost růže přináší“ a čtěte. Mezitím já se budu snažit vám to vyprávění vybarvit tak, jak si slunná Sicílie zaslouží.)

V naší vesničce na východní straně Sicílie s nepřekonatelným výhledem na moře, Aeolské ostrovy a sicilské hornaté svahy se turismus až tak moc nenosí, a proto nejen, že můžete narazit s „pouhou“ angličtinou, ale mnohokrát i s italštinou. Sicilský dialekt je báječný, vřelý a větrem ošlehaný, a stejně jako její obyvatelé, ne tak úplně porozumitelný. Její kuchyně je skvělá, v její jednoduchosti, stejně tak jako rafinovanosti – ovlivněna kulturami a nadvládami, kterými si Sicílie za její dobu existence musela projít.

Je tu ale jeden problém. Bezdrátové připojení k internetu. Sicilský životní styl, věřte či ne, zas až tak nepotřebuje, aby „vaifai“ bylo k dispozici 24 hodin denně. Většina polulace vesniček se bez internetu obejde úplně, a pro zbytek je připojení k domácímu počítači a občasné zkontrolování emailové adresy úplně dostačující.

Pro člověka jako já, který se i přes vlastní prvotní a přetrvávající nelibost (!) už bez připojení „neobejde“ to byl ze začátku „problém“. Proč jsou ale slova „neobejde“ a „problém“ v uvozovkách? Protože, jako všechno v životě, i tohle je více než relativni. Těch pár dní bez neustálého připojení, – které znamená absoutní dostihnutelnost via email, facebook, twitter či instragram, pokud je používáte, – je překrásná oáza na cestě možná „supr“ vybavenou a překrásně pohodlnou pouští dnešního života.

I tato krása znamená jeden velký problém. Pokud vaše práce na internetu závisí, a třeba jako já, prostřednictvím něj učíte, jste – jak se říká – nahraní. Takže co dál? Já jsem jako jediné řešení viděla – za zapojení opravdu všech mimických možností obličeje a veškerých svých končetin – vysvětlit domorodcům, jak je chudák občan moderního světa obětí virtuálního světa. A tak jsem se, za hromadného výrazu lítosti na mým osudem závislého, připojila. Pozor, nebylo to zas až tak jednoduché. Pro mě, jako uživatele iPadu jediná možnost připojení se, je ta bezdrátová. S potřebou tak „zastaralou“ jako je slot na internetový kabel výrobce Apple Inc. jaksi nepočítal. (Nejspíš nebyl nikdy na Sicílii bez kufru s další technikou, který letecká společnost Alitália doručila po slunných pěti dnech, eh.)

A tak se mě podařilo připojit. I přes rány osudu jako zmíněný nedoručený kufr a strach některých občanů z wifi, jehož zapojení způsobuje rakovinu…. jednotný názor na dotaz „čeho“ už jsem neobdržela. Ať už je to jakkoli, za vystavení obyvatelstva hromadné zkáze se mi podařilo se připojit, A UČIT!

Z čehož vyplývá, že učit online se dá leckde, i tam, kde se to může zpočátku zdát jako nemožné. A o cestování a práci v našem dalším vyprávění.

20130804_185611Mejte se techně a prázdninově pěkně,

Olga

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>