O tom, jak BBC potvrdila naše úsilí

Screen Shot 2013-09-23 at 12.21.48 PMPřed dvěma dny se objevil na BBC.com článek o tom, že elitní hudební akademie nabízejí svá vyučování a kurzy online, a zamýšlí se nad tím, jestli se tak klasické hudební vzdělávání stává možné pro každého, kdo má internetové připojení. Článek zmiňuje světlé a tmavší stránky online vyučování, zmiňuje platformu Coursera.org, Udacity.com, a edX.org. O Courseře jsem se již zmiňovala, Udacity a edX vezmeme na paškál v jednou z našich příštích povídání.

Zkratka MOOC, aneb Massive Open Online Course (Masivní online kurz otevřený všem), je poslední dobou přetřásána ve všech zahraničních pedagogických mediích. Jak již jsme se ve článku o Coursera.org zmínili, jedná se o kurz, který je vypsán

a/ pouze určitou dobu – většinou v době trvání přibližně čtyř až deseti týdnů

b/ přihlásit se na něj může kdokoli a odkudkoli, pokud zvládá jazyk ve kterém je kurz nabízen

c/ splňuje předoklady kurzu, které jsou – a o to právě jde: v tom jsou MOOC kurzy tak speciální – velmi základní

Jako příklad pro c/ BBC uvádí kurz renomovaného klavíristy Jonathana Bisse z Philadelphského Curtisova Hudebního Institutu „Exploring Beethoven`s Piano Sonatas“ (Objevování Beethovenových klavírních sonát). Ve „skutečné“ třídě tohoto kurzu je zhruba  40 studentů každý rok. Kurz je řazen mezi nejprestižnější hudební kurzy na území Spojených států amerických. Co se tedy stane, když tento stejný formát vyučování otevřete nejširším masám po celém světě?

A nebyla bych to já, kdybych se na „Exploring Beethoven`s Piano Sonatas“ sama nepřihlásila. Pravda je, že jsem profesí (no a samozřejmě založením – a národností!) muzikant, a nemohla jsem si takovou příležitost nechat ujít. BBC udává, že se na kurz přihlásilo 35.000 lidí místo očekávaných pěti set. Kurz trvá v řádu 5 týdnů, a jak udává jeho webová stránka: „It is not necessary to have studied an instrument to take this course, or to have any knowledge of music theory. While these may enhance your experience of the course, it is designed for students of all backgrounds with a desire to learn more about Beethoven and his world.“ (Pro ty, pro které angličtina je tak vzdálená jako pro běžného Američana jazyk český, vyučující profesor udává, že znalost nástroje, či hudební teorie není k zapsání do kurzu nutná.)

Budu upřímná: kurz je dokonalý. Vyučování mas, za předpokladu, že se masy vzdělávat chtějí, je možný. Učit online představuje kompletní revoluci v metodách, struktuře, hierarchii, ale především přístupnosti pedagogiky. Jak už jsem se zmínila, na Beethovenský kurz se přihlásilo 35.000 lidí. To je, jak BBC udává, téměř desetkát tolik, než celkový počet studentů Curtisova hudebního institutu od jeho založení v roce 1923. Každý, kdo má jakýkoli přístup k internetu se tak může vzdělávat na světově renomovaných vysokých školách a univerzitách. Je jasné, že MOOC není Magister, Bakalář, či Ing. Dostanete certifikát, a to jen pokud splníte veškeré podmínky kurzu. Jestli vám takový certifikát zajistí práci, nevím. Asi jde spíš o to, že vám může změnit život – a v každém přípaně pohled na něj. Internet tak nepředstavuje jen dvourozměrný informační zdroj či sociálně-virtuální svět. Být součástí vzdělávacího procesu je fajn. Omlazuje to. To mi můžete věřit.

Samozřejmě se vyskytují i skeptici, kteří si stojí za tím, že zatím nevidí žádné důkazy o tom, že by forma MOOC vyučování, a částečně online vyučování jako takové, výrazně, či nevýrazně, zlepšilo kvalitu vyučovacích procesů. Na druhou stranu naleznete názory na to, že využívání technologií není dostatečně revoluční, a že by se mělo jít „za hranice“ užívání učebnic, ať už jsou jakkoli interaktivní jako iBooks od Apple Inc. (k interaktivním knihám v jednom z našich příštích povídání).

Já jsem se svým názorem tak někde „mezi“. Za prvé se nedomnívám, že by snaha, motivace, a cíl MOOCů byla, se globálně „postarat“ o vzdělávání všech na této panetě, nebo že by měla být zastupitelem „klasického“ vzdělávání. MOOC je ale podle mého názoru skvělá možnost pro kohokoli se dozvědět spoustu zajímavých věcí od známých a renomovaných osobnpstí z akademického světa, sebevzdělat se, rozšířit si obzory, a také, i když možná „pouze“ virtuálně, poznat zajímavé lidi z celého světa.

A není život právě o tom poznání a poznávání všeho druhu?

Co si o tom myslíte? Jaký je váš názor na možnosti masivního online vzdělávání? Napište mi. Budu se těšit.

Mějte se techně,

Olča

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>