Počítač ve vyučování versus Vyučování v počítači

POČÍTAČ VE VYUČOVÁNÍ : VYUČOVÁNÍ V POČÍTAČI

  0 : 0

…aneb jak na to, abychom jako učitelé v dnešní době přežili…

 

Část první: Úvodem…

Ze statistik vyplývá, že přenosné technologie (telefony, tablety, e-booky) budou v roce 2020 primárním zdrojem připojení k internetu a počet uživatelů tzv. „chytrých telefonů“ bude v roce 2014 větší než počet uživatelů notebooků a osobních počítačů.  O to víc se dá předpokládat, že čím dál větší počet žáků a studentů bude takovýmto přístrojem disponovat, a nosit ssebou do školy a na uviverzitu. Mimoškolní užívání osobních počítačů a notebooků je již několik let standartní součástí náplně volného času, a ačkoliv existují školní instituce, které dovolují, a v některých (i když stále bolestně málo) případech dokonce podporují užívání mobilních přístrojů ve vyučování, plné zařazení technologie do učebního procesu je na většině škol a institucí spíše v plenkách.

Co máme tedy na mysli, když mluvíme o zařazení technologií do učebního procesu? Máme tedy studenty (místo toho, aby svoje telefony a tablety schovali do aktovek pod výhružkou zabavení a navracení dotyčného předmětu na konci školního roku) vybídnout k tomu, aby svého „kamaráda“ neschovávali, a naopak, těm, kteří takový přístroj nemají, nabídnout jeden erární, který budou moci používat po dobu výuky? Odpověď je ano.

Jak to, ano?

Projekty „The Pew Project“ a „American Life Project“ (2010) dokazují, že 35% Američanů řeší spojení s internetem pomocí telefonů, v Česku s narůstem iPhonu a iPadu a celkově s operačním systémem iOS, a následnou reakcí výrobců chytrých telefonů Blackberry a telefonů s operačním systémem Android, je to jistě nejinak. 9 z 10ti studentů v Americe upřednosňuje spojení s internetem protřednictvím chytrých telefonů a emailová konverzace podobná konverzaci sms-ek (krátké, často plné zkratek) je častější než samotné sms-ky.

Čeští studenti jsou zmíněným Američanům velmi podobní. Telefony a tablety a s nimi spojené aplikace řídí životy mnoha mladých lidí. To všechno proto znamená jednu velkou výzvu pro celé pole vzdělávání. Otázka tedy je, jak se dá technologie, a především mám na mysli mobilní technologie ve vzdělávání využít. V tomto případě je možno vidět tři roviny tohoto problému:

  1. Žáci a studenti disponují každý svým (mobilním) přístrojem a s jeho pomocí vykonávají dané úkoly v rámci vyučování
  2. Vyučování probíhá s pomocí applikací a programů, které mohou být staženy a zpracovány později
  3. Vyučování probíhá online – prostřednictvím webinářů a živých webových konferencí

Tyto tři body si v rámci této série článků důkladně rozebereme.

Ještě se ale vraťme k otázce „proč“. Proč něco na dosavadních metodách měnit, proč riskovat, že žáci místo plnění úkolů budou facebookovat, twitterovat, sms-kovat, mailovat, nebo messengrovat a what`s appovat. (Oh, vy nevíte co to je? Zeptejte se vašich studentů, ti to určitě vědí…). Proč tedy? Protože abyste byl úspěšný pedagog, musí být ve vašem zájmu studenty připravit do vstupu do takového světa, jaký je kolem nás. A abyste toho dosáhnul, musíte mluvit takovým jazykem, jakým vám budou rozumět. Tak jako vám bude k ničemu mluvit na Čecha svahilsky (i kdyby mu měla vaše informace zachránit život), tak vám nepomůže se zuřivě bránit technologiskému pokroku ve vyučování.

Jak na to, se vám budu snažit poradit v mém každotýdenním blogu.

V příštím příspěvku se zaměřím na to, jaké jsou vůbec možnosti. Nebojte se, podíváme se na to pomalu, a krok za krokem.

Mějte se techně,

Olga

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>