„Blog“ – aneb krása je v jednoduchosti

wordpress foreigners diariesHned na úvod: hlavně žádnou paniku. Je mi jasné, že pro mnohé z vás nejen, že blog a „blogování“ není nic nového, ale také že někteří z vás se nevyhnou možnému protočení očí. Je mi jasné, že pro některé z vás je blog něco, co tak nějak víme, že „všichni“ mají, „všichni“ znají, a že díky této vymoženosti má spousta více i méně talentovaných možnost (často bohužel) se svým spisovatelským střevem chlubit veřejnosti.

Shrňme si tedy,

1) co a k čemu je blog

2) jak nám může být prospěšný v naší pedagogické činnosti

Takže co je to vlastně ten blog. Je to webová aplikace, která obsahuje příspěvky vetšinou  jednoho, ale někdy i více autorů. Příspěvky jsou řazeny opačně, než chronologicky: nejnovější se objeví nejvýše. Kdo dnes „má“ svůj blog? Vlastně je to spousta lidí. Existují blogy soukromé, týkající se rodiny, přátel a tak nějak toho, co vás jen napadne. Součástí blogů, díky již zmíněné vlastnosti chonologického řazení i viditelného archivování příspěvků, jsou často fotografie, krátká videa a odkazy na další webstránky a blogy. Také existují blogy odborné, zabývající se také takřka čímkoli: některé se nám snaží usnadnit život, a radí jak na něj, jiné nás seznamují s vykřiky módy či techniky. Některé blogy jsou méně známé, některé znají jen „blogerovi“ nejbližší. Známé a slavné blogy, tedy blogy, které si přečte mnoho lidí, mohou být i výdělečné, a to především umístěnou reklamou, ale relativně nově také ziskem z „doporučovaného“ a opěvovaného zboží, které zmiňují. Velice populární jsou blogy cestovatelské, blogy s recepty, a blogy maminek na mateřské či v pracovním procesu. I ty díky své popularitě mohou vydělávat. Samozřejmě jsou tu blogy „tak někde mezi“, blogy zájmů a koníčků, blogy o politickém dění, blogy bulvární, neboli „ze společnosti“ a tak dále, a tak dále…

Proč ale ten výčet: Hlavně proto, abych vám ukázala, že pokud ještě neblogujete, tak můžete, že možnosti jsou dnes zdarma a neomezené, že to vůbec není složité, a že to prostě, jak o odstavec výše vidíte, dovede téměř každý.

Dnes nejznámější domény blogerů jsou wordpress.com a blogger.com. Mikroblog, aneb blog, který sestává z jednoduchých hlášek, „updatů“ a mikrolinků (hyperlinků, zkrácených do podoby tiny url, aby těch užitých znaků z limitovaného počtu povolených symbolů bylo co opravdu nejméně), je zastupován především doménou twitter.com. Na Twitteru se tak můžete vyjádřit pomocí tzv. tweetů (vyslov „tvítů“), neboli ptačích zacrvrdlikání, a oznámit tak v limitované délce, co máte právě na srdci, co zásadního se v tom našem světě přihodilo, anebo jaký produkt či link obohatí, či dokonce spasí, životy jiných. Další formou blogu je instragram (instragr.am). Na Instagramu lidé sdílejí své fotografie s krátkým popisem, a často i hyperlinkem, či upřesněním místa pořízené fotografie. Instagram, stejně tak jako jiné blogy a sociální sítě (k nim mimochodem také někdy příště) mohou být propojeny s dalšími blogy a sociálními sítěmi, a tak se poukázání  na vaše příspěvky objeví právě tam, kde si přejete (a samozřejmě bohužel někdy i tam, kde si nepřejete :) )

Ok, ok, teď ale už k tomu, jak by vám mohl blog být nápomocný ve vašem pedagogickém počínání. Pro nás je hlavní, že jak nám množství blogařů napovídá, mít blog je velmi jednoduché. A co je ještě důležitější, nebude se po vás chtít, aby se z vás stal spisovatel.

 

wordpress german1010Takže od začátku: jak jsem na tu blogařinu jako mojí pedagogickou pomoc přišla já. Před několika lety jsem začala učit na jedné americké univerzitě. Záhy jsem přišla na to, že budu potřebovat nějaký druh podpory mého pedagogického snažení. Univerzitní systém v Americe je, jak všichni víme, poněkud jiný než ten náš, a především, i státní univerzity jsou velmi drahé. Pro řadového studenta to proto často znamená, mít jednu až dvě práce, anebo na druhé straně je důvod toho, že si může univerzitu konečně dovolit, fakt, že již do práce chodí a má rodinu, které chce zajistit lepší budoucnost. Tak či onak, často jsem se setkala s tím, že přes motivaci studentů si ne všichni mohli dovolit být na každé přednášce či semináři, anebo mít dostatek času na všechnu nutnou práci k jeho úspěšnému absolvování.

Jako první mě napadlo mé přednášky nahrávat, aby si je studenti mohli kdykoli přehrát. Nahrát přednášky, anebo jednotlivá vysvětlení látky, by němel být problém. Nahrávku videa si přehrajte na počítači. Téměř v každém přehrávacím softwaru či aplikaci najdete možnost „share“ – „sdílení“, a jedna z nich bude sdílení pomocí youtube. Jak na to se dozvíte více v mém dalším příspěvku o youtube. Přeskočme tedy, jak nahrát video do kanálu youtube, a pokračujme.

Vaše hyperlinky z youtube k dané přednášce tedy máme, teď ještě, kde je shromažďovat a kam je nahrát. Já osobně jsem pracovala s doménou wordpress.com. WordPress je velmi jednoduché „nářadí“ k vytvoření, a teď se dostáváme k jádru, vašeho třídního blogu. V takovém třídním blogu můžete každou hodinu či tematický okruh řešit jako jednotlivý post. Tam můžete

a) vysvětlit látku

b) nahrát video z youtube, kde látku upřesňujete

c) nahrát fotografie týkající se látky – třeba možná řešení problému a cestu k jejich vyřešení

d) zadat cvičení, úkoly atd.

Na jednotlivé stránky (pages) potom můžete uveřejnit látku k připravovaným testům, mimo-curriculární témata, filmy, odkazy na knihy, výlety atd, vše, co s vaším předmětem souvisí v užším či širším slova smyslu.

Co je tohohle všeho výhodou? Především to, že na svém blogu můžete kdykoli pracovat a jej kdykoli měnit. Vaši studenti dostanou pomocí tzv. RSS feedu emailem notifikaci o tom, že jste nahráli novou kapitolu, látku, čí vysvětlivky k domácímu úkolu. Blogy je dnes možné měnit a na nich pracovat už i z tabletů a chytrých telefonů. Pokud tedy máte stálé připojení k internetu, můžete to, co vás napadne v tramvaji, publikovat okamžitě – a vyhnout se tak možného zapomenutí této spásné myšlenky až přijdete domů, kde na vás vyskočí dřez plný mytíchtivého nádobí a hladový partner.

Největší výhodou je ale nesporně možnost komentování žáků na všechny vaše příspěvky, stejně jako ovlivnění toho, na jaké příspěvky je možné, a na které ne, komentovat. Komentáře tak vedou k diskuzím, a uvidíte sami, jak málokdy budete muset radit, nebo do diskuze zasahovat. Nesporný je i faktor toho, že sdílená diskuze o problému a jeho řešeních je nejlepší a nejúčinnejší metoda všemocného „naučení“ se.

A poslední chválou zde bude i fakt, že můžete váš blog nastavit tak, aby byl dohledatelný jen a jen s pomocí přesného hyperlinku, a žádný hledač ho tak nenabídne každému po zadání „klíčových“ slov. Dokonce máte možnost nastavit blog tak, aby jej mohli sledovat jen a jen pozvané osoby díky vámi potvrzené emailové adrese žáka. Je to jen a jen na vás. Váš třídní blog tak může být vaše čistě třídně-soukromá záležitost.

A věřte mi: vaši studenti v tom cyber-světe umí chodit daleko lépe než vy. Jim to rozhodně nepřijde jako přidělávání práce – tím jsou spíš vaše pobídky k návštěvě knihovny. Nezapomeňte, že vy bohužel spíše spadáte do kategorie „něco mezi“ digitálními domorodci a přistěhovalci, kdežto oni mluví jazykem virtuálního světa zcela bez přízvuku.

Příště si tedy povíme v detailu jak na to. Začneme nahráním videa, jeho konverzí a „uploadnutím“. Takže zatím,

se mějte techně,

Olga

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>