Technologie a my, nebo technologie proti nám…?

Otázka pro dnešek a pro pár dalších dní zní, (nejen to všechno zvládnout), ale „jak to vlastně vidíme?“  Technologie versus lidství, anebo je to všechno trochu jinak?

Co se technologie a budoucnosti týče, rýsují se nám dvě hlavní a velmi rozličné vize. Vize utopická, která předpokládá, že informační technologie disponují sami o sobě automaticky demokratickými vlastnostmi a že internet a worldwide web je sice autonomní formací, ale takovou s „vbudovanými“ demokratickými vlastnostmi nebo dispozicemi.

Druhá je vize distopická, taková ta „češtěji“ znějící, takže ta „méně“ optimistická. Ta uvádí, že informační technologie  disponují sami o sobě de-demokratizujícími vlastnostmi, a i když jako takové neutrální, propůjčující sami sebe kontrole de-demokratizujícími silami – hardware a software někým vlastněný se už z principu rovná antidemokratickým kontrolám.

Takže ještě jednou česky: v názorech na vztah technologie a naší, tedy lidské budoucnosti, se rozcházejí dvě teorie: jedna optimistická, která webu a internetu věří, a věří taky v převahu jeho přínosu pro lidstvo, spiše než naopak. Ta druhá zase hrozí prstem, a její vize růžové budoucnosti přebíjejí vize zneužítí námi ochotně nabídnutých informací a naprostému konci jakéhokoli soukromí. Nebo takhle to alespoň chápu já.

Abyste mi nerozuměli špatně: Jako pedagog zabývající se převážně možnostmi technologií a jejich uplatnění ve výuce by bylo asi logické, aby můj optimismus převažoval můj pesimismus. K tomu se ale dostaneme. Nejdřív se podívejme na pár krátkých filmů, které jsem si pro vás našla:

Technologcký vývoj jako rituál a vyznání, každý příchod nové technologie je zároveň hořkým koncem předešlého technologického zázraku. Co si o tom myslite? Jakou názorovou skupinu film nejspíš zastupuje? 

Budu se těšit na vaše reakce!

Mějte se techně,

Olga

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>