YouTube: poslušné dítě mocného googlu, nebo velký pomocník nám pedagogům?

blog youtubeKaždý z nás se již setkal s youtube.com. Naši rodiče a prarodiče si posíají prostřednictvím emailu vzájemně, (a často stovkám nevinných, jako mě i tebe) veselá videa kočiček a jiných zvířátek vyvádějících roztomilé skopičiny, my shlížíme klipy písniček skupin a zpěváků, kteří se nám a) líbí, ale ne zas až tolik, abychom si tu jejich písničku anebo nedejbože celé album koupili, b) líbili na střední, a tak si tak vzpomínáme…, c) vůbec nelíbí, ale zato je to o to vtipnější (hlavně, když je to zadarmo :) ). Nebo se díváme na staré české či zahraniční filmy, u kterých zas až tak nehrozí, že by někdo horoucně urgoval uznání jejich vlastnictví, a někdy i filmy novější, než si toho nějaký ten dotyčný všimne, a přilepí na video výhružnou nálepku o právech a jejich porušení.

A tak myslím, že je vám známo, že můžete využívat youtube.com pasivně, bez registrace a přihlášení, i když to se vám dnes podaří už jenom když se explicitně odhlásíme. Často totiž, když otevřeme youtube, jste automaticky přihlášeni vaší emailovou adresou. To kromě jiného taky znamená, že historie vašeho youtubování je spojena s vaší emailovou adresou, a proto mě i vám nejspíš budou „nabízena“ videa, která by nás mohla „zajímat“, a reklama napravo od přehrávaného písničky se nás taky bude až podezřele týkat.

Z toho všeho vyplývá že máte dvě možnosti. Buď využívat youtube anonymně, ujistit se, že v pravém rohu nejste automaticky zaregistrováni, a popřípadě se odhlásit. I tak si budete moci přehrávat videa, ukládat jejich linky a používat inspirativní nahrávky pro vaše potřeby a vyučování.

Druhá možnost je pak se zaregistrovat, popřípadě si i vytvořit youtubacké jméno, a s ním operovat. Máte možnost si vytvořit vlastní kanál, s vašimi videi – ano, i s těmi roztomilými kočičkami, pokud chcete -, které můžete jednodušše nahrát. Máte možnost sestavit playlisty s videi jiných uživatelů, která spolu souvisejí a budou odehrávána automaticky, jedno za druhým, bez vašeho neustálého klikání a hledání.

Jak tedy youtube.com využít nejen ke svému prospěchu, ale i k vašemu pedagogickému úspěchu?

1.) Ve vyučování můžeme přehrávat zajímavá videa související s výukou, anebo taková, která by studenty mohla dostat do našeho tábora (anebo spíš nás do toho jejich, že)

2.) Pokud se vám podaří najít taková videa, která by mohla vašim studentům pomoci s látkou, snadno jim můžete poslat link emailem anebo jej vložit na webstránku předmětu (nebojte se, k tomu se taky ještě dostaneme :)

3.) Co vás naučím já ve svém dalším příspěvku, je vytvořit vaše vlastní video, třeba s vlasním výkladem  látky pro vaše studenty, které potom můžete poslat mailem, nahrát na webstránku vašeho předmětu, Můžete například nahrát sami sebe vykádající látku, vysvětliující určitý problém. Vaši studenti si ho budou moci kdykoli přehrát, dnes nejenom na svém počítači, ale i na svým mobilních telefonech a tabletech – kdykoli, kdy je to pro ně výhodné, a jsou motivováni se nechat osvětlit.

4.) No a samozřejmě nezapomeneme na metafázi celého vyučovacího youtubování. Co takhle naučit studenty, jak s youtube pracovat sami, a v rámci domácího projektu je nechat vytvořit takové video sami, v malých skupinkách nebo dvojicích, postavit se do role učitele či někoho, kdo vysvětluje určitý problém někomu, koho nemá bezprostředně před sebou. Věřte mi, tím se studenti nejvic naučí. A ano, je to tak, naučí se tak nejenom dějepis, matematiku, či co to vlastně učíte, naučí se i něco nového, něco pro život. Ale předevšim mi věřte, že látku, kterou budou muset pochopit tak, aby ji mohli vysvětlit jiným a scenáristicky, vizuálně, gramaticky správně a technicky precizně zpracovat, určitě jen tak nezapomenou.

Co si o tom myslíte?

Zatím se mějte techně,

Olča

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>